دات نت نیوک
تاریخ ایجاد: تعداد بازدید: 41 تعداد نظرات ارسالی: 0 نویسنده: admin
همايش باز آموزي و آموزش ضمن خدمت وكلاي قوه قضائيه استان آذربايجان غربي

با حضور معاون حقوقی رئیس قوه قضائیه

کارگاه آموزشی و بازآموزی ویژه وکلای استان در مرکز آذربایجان غربی
حجت الاسلام مصدق: موضوع تعدد جرم یکی از مباحث پیچیده در قانون است که در قانون مجازات جدید "ماده 134" برای هر جرم یک مجازات اعمال می شود
 حجت الاسلام مصدق در جلسه بازآموزی ویژه کارگاه آموزشی و بازآموزی ویژه وکلای استان در مرکز آذربایجان غربیوکلای آذربایجان غربی با تشریح قانون قبلی گفت:در قانون قبلی در موضوع تعدد جرم، اگر یک فرد مرتکب چند جرم می شد، یک نوع مجازات اعمال می شد، اما در قانون مجازات جدید "ماده 134" برای هر جرم یک مجازات اعمال می شود و آن هم بستگی به شرایط بروز جرم دارد.
معاون حقوقی رئیس قوه قضائیه گفت: بر اساس ماده 134 قانون مجازات اسلامی مصوب سال 1392، هرگاه جرایم ارتکابی بیش از سه جرم نباشد، دادگاه برای هر یک از آن جرایم حداکثر مجازات مقرر را حکم می‌کند و هر گاه جرایم ارتکابی بیش از سه جرم باشد، مجازات هر یک را بیش از حداکثر مجازات مقرر قانونی، مشروط به اینکه از حداکثر به اضافه نصف آن تجاوز نکند، تعیین می‌کند.
او اضافه کرد: در هر یک از موارد فوق فقط مجازات اشد قابل اجرا است و اگر مجازات اشد به یکی از علل قانونی تقلیل یابد، یا تبدیل یا غیرقابل اجرا شود، مجازات اشد بعدی اجرا می‌شود.
حجت الاسلام مصدق همچنین گفت: در هر مورد که مجازات فاقد حداقل و حداکثر باشد، اگر جرایم ارتکابی بیش از سه جرم نباشد، تا یک‌چهارم و اگر جرایم ارتکابی بیش از سه جرم باشد، تا نصف مجازات مقرر قانونی به اصل آن اضافه می‌شود.
او همچنین با تبیین تبصره یک این ماده گفت: در صورتی ‌که از رفتار مجرمانه واحد، نتایج مجرمانه متعدد حاصل شود، طبق مقررات این ماده عمل می‌شود و در تبصره 2 ماده 134 نیز آمده است که اگر مجموع جرایم ارتکابی در قانون عنوان مجرمانه خاصی داشته باشد، مقررات تعدد جرم، اعمال نمی‌شود و مرتکب به مجازات مقرر در قانون محکوم می‌شود.
او به وکلای استان گفت: در تعدد جرم در صورت وجود جهات تخفیف، دادگاه می‌تواند مجازات مرتکب را تا میانگین حداقل و حداکثر و چنانچه مجازات، فاقد حداقل و حداکثر باشد، تا نصف آن تقلیل دهد، همچنین مقررات تعدد جرم در مورد جرایم تعزیری درجه‌های هفت و هشت اجرا نمی‌شود، بلکه این مجازات‌ها با هم و نیز با مجازات‌های تعزیری درجه یک تا 6 جمع می‌شود.
در استان آذربایجان غربی بیش از 600 نفر عضو مرکز وکلای دادگستری هستند.